سنگ ها، راهی زیبا برای رسیدن به آرامش طبیعت
به گوهرآرا خوش آمديد

روش های شناسایی سنگ های قیمتی اصل

روش های شناسایی سنگ های قیمتی اصل

 

انواع الماس

قبل از آن کار کار خود را شروع کنید سنگ خود را با پارچه مخصوص جواهر پاک کنید. پارچه مخصوص جواهر را از وسط تا کنید و آن را مجدداً از وسط تا کنید تا یک مربع بسازید. یک گوشه از پارچه را برگردانید و سنگ خود را همان گونه که در تصویر زیر نشان داده شده است در میان آن قرار دهید. سپس پارچه را بر روی آن قرار دهید و سنگ را به خوبی بین انگشتانتان مالش دهید تا هر گونه آلودگی، اثر انگشت، گرد و خاک، پرز، روغن دست‌هایتان و... از روی آن پاک شود. در ادامه کار به منظور تمییز ماندن سنگ، به آن دست نزنید و آن را با پنس نگهدارید.  


گام نخست: مشاهدات عمومی: رنگ، شفافیت و وزن مخصوص


روش های شناسایی سنگ های قیمتی


 


ابزار مورد نیاز: پنس، ذره بین با بزرگنمایی 10، منبع نوری


 


مشاهده عمومی باید با چشم غیرمسلح و در برخی موارد، با یک ذره بین با بزرگنمایی 10 برابری در نوری برابر با نور روز انجام شود. در این مرحله بزرگنمایی قوی با میکروسکوپ مورد نیاز نیست. سنگ را در سی سانتی‌متری چشمان خود و جلوی پس زمینه سفید یا خاکستری (مانند یک پارچه مخصوص جواهر) قرار دهید و آن را از قسمت بالا و از کنار، زیر نوری معادل نور روز یا لامپ فلورسنت نگاه کنید. اکنون موارد زیر را بررسی کنید؛


رنگ: نما، نوا، اشباع شده‌گی


آسان‌ترین سرنخ برای تشخیص و شناسایی سنگ های قیمتی، رنگ آن هاست. رنگ ترکیبی از نما، نوا و اشباع شده‌گی است و شما تمام این موارد را در طول مشاهدات عمومی ارزیابی کنید. به طور کلی، برای بررسی رنگ سنگ، نوری را از درون آن نتابانید، مگر این که سنگ سیاه باشد و شما نیاز داشته باشید تا نوری را از درون آن بتابانید تا تعیین کنید که آیا آن در واقع آبی تیره یا سبز تیره یا ... است. 


نما (Hue)


ابتدا، رنگ اصلی بدنه سنگ (یا نما) را با مشاهده آن به طور کلی تعیین نمایید. سعی کنید آن را تا جایی که ممکن است به طور خاص مشخص نمایید؛ آیا آن آبی است، یا تا حدی آبی مایل به سبز است؟ آیا آن قرمز است، یا تا حدی قرمز مایل به ارغوانی است؟ 31 نمای اصلی برای سنگ‌ها وجود دارد و هر چه قدر که دقیق‌تر باشید شواهد بهتری برای شناسایی سنگ خود خواهید داشت.


نوا (Tone)


آیا نوای سنگ شما روشن، متوسط، تاریک یا جایی در این میان است؟ نوا ماهیت تاریکی یا روشنایی رنگ را شرح می‌دهد، از خیلی روشن تا خیلی تاریک. ابتدا تعیین کنید که سنگ شما روشن، متوسط یا تاریک است، سپس سعی کنید که دقیق‌تر شوید (خیلی روشن، متوسط تاریک و...).  


اشباع شده‌گی (Saturation)


قضاوت بعدی در مورد قوت یا شدت رنگ (اشباع شد‌ه‌گی) در یکی از شش درجه گسترده شده از بی رمق تا زنده می‌باشد. برای ارزیابی اشباع شده‌گی، ابتدا مشخص نمایید که رنگ سنگ شما در کدام یک از خانواده‌ها (گرم (زرد، نارنجی، قرمز) یا سرد (ارغوانی، آبی، سبز)) می‌گنجد. برای سنگ‌های خانواده گرم، قهوه‌ای بودن را جستجو کنید. هر چه قهوه‌ای بودن کمتری را در رنگ مشاهده نمایید، بهتر است و نشان از اشباع شده‌گی بیشتر سنگ دارد. قهوه‌ای بودن بیشتر سنگ نشان از اشباع شده‌گی کمتر سنگ‎های با نمای گرم دارد. برای سنگ‌های با نمای سرد به حضور یا فقدان خاکستری بودن نگاه کنید. خاکستری بودن زیاد نشان از اشباع شده‌گی بی رمق دارد و خاکستری بودن کم یا فقدان آن نشان از اشباع شده‌گی قوی یا اشباع شدگی زنده آن دارد. اگر شما رنگ قهوه‌ای یا خاکستری را در زمان مشاهده سنگ، نبینید یا احساس نکنید، احتمالاً سنگی در دامنه اشباع شده‌گی قوی است. اشباع شدگی زنده خیلی کمیاب است.


شفافیت و وزن مخصوص


آیا سنگ شما شفاف، نیمه شفاف یا کدر است؟ آن گاه میزان نورافشانی سنگ خود را تعیین کنید، اگر نورافشانی می‌کند میزان آن چقدر است؟ قوی، متوسط یا ضعیف.


در مرحله بعد سنگ را در کف دست خود قرار دهید تا چگالی آن را تعیین کنید. آیا با توجه به اندازه آن سنگین به نظر می‌رسد؟ آیا سنگین‌تر به نظر می‌رسد یا به طور غیرمنظره‌ای سبک است؟ این روش ساده‌ای برای تعیین وزن مخصوص سنگ است. این روش دقیق نیست، اما به اندازه کافی نزدیک است.   


گام دوم: تاباندن نور بر آن و مشاهده با ذره‌بین: پدیده‌‌های نوری و درخشش


 


     روش های شناسایی سنگ های قیمتی


 


ابزار مورد نیاز: پنس، قلم نورافشان، ذره بین با بزرگنمایی 10


پدیده‌های نوری


نور یک قلم نوری یا پرتو نوری مشابه و تیز، متمرکز و تابان را از میان سطح سنگ بگذرانید و ویژگی‌های نوری خاص (پدیده‌ها) مانند تغییر رنگ، ستاره‌ای بودن، چشم گربه بودن، روشن و خاموش شدن شناور، درخشندگی و... را بررسی کنید.


درخشش


برای ارزیابی درخشش، سنگ خود را به نحوی بچرخانید که انعکاسات نوری از سطوح آن صورت گیرد. سنگ را با چشم غیرمسلح ببینید و همچنین با یک ذره‌بین با بزرگنمایی 10 برابری. شما چه چیزی را می‌بینید؟ آیا درخشندگی سنگ شما بی رمق، مومی، فلزی است یا درخشان مانند یک الماس، شیشه‌ای، چرب یا ابریشمی است؟


اگر هر لکه‌ای بر روی سنگ وجود داشته باشد، سطح درونی محیط لکه‌دار را تشریح نمایید. آیا مانند حلقه‌ها بر روی یک صدف فراگرفته شده است، مستقیم مانند گام‌هاست، دارای دانه‌ای ریز است، ریز ریز است یا فقط ناصاف است؟ همچنین درخشش آن را در فضاهای لکه‌دار مشخص نمایید.  


گام سوم:  تعیین ضریب شکست               


 


روش های شناسایی سنگ قیمتی


 


ابزار مورد نیاز: انکسارسنج، مایع شاخص ضریب شکست، جدول شاخص ضریب شکست


قبل از شروع به کار اطمینان حاصل کنید که سنگ‌تان همچنان تمیز است. همچنین لازم به ذکر است که انکسارسنج نیاز به یک منبع نوری دارد. یک نور تک رنگ بهتر از نور سفید است.


1.      ابتدا یک نقطه کوچک (در حدود اندازه یک سر سوزن) از مایع شاخص ضریب شکست را بر روی سطح فلزی انکسارسنج در کنار و در نزدیکی پشت شبه سیلندر کریستال بچکانید. این مایع فقط با هدف ایجاد مجرا بین سنگ و کریستال عمل می‌کند، بنابراین زیادی آن مورد نیاز نمی‌باشد.


2.      بزرگ‌ترین یا بهترین سطح پولیش خورده یک سنگ فست یا کابوشن را بر روی نقطه مایع قرار دهید و آن را در طول مایع به سوی میانه کریستال شبه سیلندر بلغزانید (با استفاده از انگشتانتان و نه با پنس تا کریستال شبه سیلندر گرانقیمت خش برندارد). سنگ های بلند (مانند مارکیز ، اُوال، اشک یا مستطیل) را در طول درازای آن‌ها هم تراز با کریستال شبه سیلندر قرار دهید. اگر شما یک سنگ بی شکل را آزمون می‌نمایید، آن را به نحوی قرار دهید تا سطحی که تا حدی پولیش خورده مایع و کریستال را لمس نماید. به یاد داشته باشید که تنها سنگ‌های پولیش خورده شاخص ضریب شکست را به ما می‌دهند. سنگ های قیمتی خام و سنگ های پولیش نخورده این شاخص را به ما نخواهند داد.


نکته: اگر سنگ شما خیلی لغزنده به نظر برسد، چنان که بر روی مایع شناور شود یا شما رنگین کمانی از رنگ ها بر روی آن ببینید وقتی که از طریق ناظر به آن می‌نگرید، از یک پارچه برای دور کردن اندکی از مایع شاخص ضریب شکست استفاده کنید. برعکس، اگر تصویری که شما از طریق ناظر می‌بینید، پراکنده یا ناقص به نظر می‌رسد، یا اگر سنگ در طول کریستال به آسانی نمی‌لغزد، شما به حد کافی از مایع شاخص ضریب شکست استفاده ننمودید.      


  


۳.      از طریق لنز ناظر (ابتدا بدون بزرگ‌نمایی) حباب را جستجو نمایید، در حالی که سر خود را به آرامی حرکت می‌دهید. اگر حبابی را ندیدید، سنگ را به پشت برگردانید و در طول کریستال به آرامی به جلو  حرکت دهید تا آن را ببینید. این تخمین خواندن شماست تا دو رقم اعشار.


۴.      اکنون لنز بزرگ کننده را بر روی لنز ناظر قرار دهید و یک خواندن خاص را انجام دهید، عدد را تا سه رقم اعشار گرد کنید.       


 روش های شناسایی سنگ های قیمتی


 


برای کسب اطلاعات کامل و جامع در این زمینه؛ " استاندارد ملی تشخیص گوهر های رنگی از انواع سنتز شده، فرآوری شده، شبه گوهر و ترکیبی " را ببینید.

گوهرآرا

نويسنده مطلب روش های شناسایی سنگ های قیمتی اصل

نظرات ( ۰ )
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی